Zvuk.sk

+421 2 20 999 700

Akadémia komunikácie - 1. časť: Čo je to zvuk?

Spoločnosť Revolabs predstavuje novinku “Akadémia komunikácie“

Akadémia komunikácie obsahuje balík ôsmich videí. Prezentuje ich Julian Treasure, expert na zvuk a komunikáciu.

Julian Treasure je známy TED rečník, autor a predseda The Sound Agency. Jeho zatiaľ 5 Ted prednášok dosiahlo cez 40 miliónov videní po celom svete. Jeho poslednou prednáškou, “Ako rozprávať tak, aby ľudia chceli počúvať“ patrí doposiaľ medzi najlepších 10 Ted prednášok.

Revolabs doposiaľ vydal 4 diely „Akadémie o komunikácii“ a my si dnes povieme niečo o prvej časti.

1. Čo je to zvuk?


Počúvanie je mimoriadne odlišné od počutia. Počujeme všetko okolo nás. Počúvame však len to, čomu venujeme pozornosť. Počúvanie je duševný proces a nie telesný, tak ako v prípade počutia. Proces komunikácie podmieňujú tri elementy. Rečník, poslucháč a kontext. Kontext je veľmi dôležitý. Pre excelentnú komunikáciu potrebujeme pohotového rečníka, vedomého poslucháča a nápomocný kontext. Náš sluch je neuveriteľný orgán. Počujeme sféru všade okolo nás. Vďaka tomu je sluch jedným z najrozsiahlejších zmyslov. Tak napríklad zrak. Je to v podstate lievik umiestnený pred nami. Neviem ako vy, ale ja nie som príliš dobrý v pozeraní sa na to, čo mám za sebou. Môžem však počuť to, čo je za mnou. Človek s výborným sluchom môže počuť až 10 oktáv. Vedeli ste, že viditeľné svetelné spektrum zastupuje len 1 oktávu? Tvoje uši sú nonstop online. Aj vtedy, ak spíš. Ak započuješ zvláštny zvuk v dome počas spánku, zobudíš sa.


Kontext je kapitola sama o sebe. Sami vieme ako je ťažké porozumieť človeku, ktorý sa s nami rozpráva v hlučnej miestnosti plnej ľudí. Tento jav je prezývaný aj ako ”koktejlový efekt“. Nanešťastie sa tento jav prehlbuje vekom. Zrozumiteľnosť reči sa zvyčajne nachádza medzi hodnotami 0 a 1. (signal to noice ratio) Nula znamená, že nie sme schopní rozumieť prakticky nič a jedna znamená, že sme schopní zachytiť každé jedno slovo.

Našťastie vznikajú moderné konferenčné riešenia, ktoré pomáhajú tomuto problému v značnej miere predísť. Tieto zariadenia minimalizujú okolitý šum, eliminujú ozvenu a spracúvajú vysielaný signál v krištáľovo čistej kvalite.

Jedným z týchto zariadení je komunikačné zariadenie Yamaha YVC-1000. Vďaka nemu sa účasť na konferencii stáva skutočným zážitkom.

Yamaha YVC-1000


Efektívna komunikácia je nevyhnutný element pre podnikanie v modernom svete. Momentálne nám ju nič nebráni docieliť.

V ďaľšom článku sa dozviete ako pomocou zvuku zefektívniť vlastnú produktivitu.


 Hore