Zvuk.sk

+421 2 20 999 700

Recenzia mikrofónu Audio-Technica AT2031

Japonský výrobca mikrofónov prišiel so svojím zatiaľ najnovším malomembránovým kondenzátorovým mikrofónom s rozšíreným snímaním vyšších frekvencií. Tento „boost“ by mu mal pomôcť pretlačiť nástroje cez celý mix.

Prevedenie

Audio-Technica sa spoľahla v dizajne na štandard, ktorý nastavil známy výrobca mikrofónov, DPA. Mikrofón má čierne kovové telo, s logom, označením typu a dôležitým prepínačom útlmu basových frekvencií pod 150Hz o -6dB na oktávu, čo je o trochu viac, ako sme zvyknutí od ostatných typov. Mikrofón má 134 gramov, takže je ľahký a nezaťažuje mikrofónne stojany. Pripojenie zabezpečuje klasický 3 pinový XLR konektor a je potrebné ho napájať 48 voltami. V balení nájdete aj penový protiveterný filter, držiak na mikrofón s adaptérom na malý závit a samozrejme, ako to u výrobcu Audio-Technica býva zvykom, kvalitný mäkký obal.

Zvuk

Mikrofón má veľmi nízky vlastný šum... Iba 17dB mu umožňuje nahrávať ním naozaj tiché a detailné zvuky. Samozrejme, môžete ho postaviť pred zdroj zvuku s výtlakom až 141dB, čo je skutočne veľa na takto malú membránu.

Frekvenčný rozsah je udávaný od 20Hz do 20kHz. To, čo ho odlišuje od ostatných, je celkom vysoký zdvih na približne 12kHz. Zdvih začína už jemne naberať od 3kHz, čo zvuk z mikrofónu robí jasným, prierazným a zrozumiteľným. Kardioidná charakteristika spolu so spomínaným zdvihom predurčuje tento mikrofón pre snímanie akustických gitár, bicích (overheady), aparátov sólových elektrických gitár, dychových nástrojov a ďalších. Ak potrebujete odstrániť frekvencie do 150Hz, zapnite útlmový článok. Zvuk sa ešte viac prečistí.

Špecialitou pre tento mikrofón sú napríklad violončelá a kontrabasy. Zvuk pri nich znie čisto, je v ňom počuť obrovský rozsah detailov od prstov na strunách, sláčika, reakcií dreva a podobne.

Tým, že je priestorový rozsah snímania pomerne presne vymedzený, všetky nástroje znejú „sucho“ a je s nimi možné veľmi dobre pracovať na mixážnom pulte. Toto využijú zvukári na pódiách, kde potrebujú od seba efektívne oddeliť jednotlivé nástroje.

Ak s ním zvučíte/nahrávate sólový nástroj, vyhrali ste. Čistota a artikulácia je presne to, čo sólam treba. Ak s ním nahrávate „jeden z mnohých“ nástrojov, budete ho musieť „vsunúť“ medzi ostatné nástroje v celkovom mixe.

Záver

Mikrofón Audio-Technica AT2031 je určite kúsok, ktorý by v kvalitnom profesionálnom ale i domácom štúdiu a vo výbave pódiových zvukárov nemal rozhodne chýbať. Zvuk z neho je čistý, dobre rozpoznateľný a pri jeho pomere cena/kvalita sa nie je prečo čudovať jeho obrovskej obľube.


 Hore