Zvuk.sk

+421 2 20 999 700

Športové slúchadlá - What the hell is BKO?

Niektoré skratky si žijú vlastným životom aj bez toho, aby sme presne poznali slová, z ktorých sa skladajú. Všetci približne vieme, aký význam prisúdiť trojiciam písmen ako LOL, FBI, či WTF. Radi by sme Vás dnes zoznámili s významom skratky, ktorú asi nepoznáte – tri písmená, ktorých význam Vám môže pomôcť, ak sa neviete pri športe zaobísť bez hudby a rozhodli ste sa vybrať slúchadlá, ktoré motivujú, ale neohrozia. Čarovná formulka v tomto prípade znie – BKO. Schovávajú sa za ňou tri rozhodujúce pojmy, ktoré je radno pri výbere vhodných slúchadiel zohľadniť a prispôsobiť sa im. Sú to: BEZPEČNOSŤ, KOMFORT a ODOLNOSŤ.


bko

BEZPEČNOSŤ

V niektorých situáciách, napríklad pri šoférovaní a pri pohybe v prostredí, kde nás môže prekvapiť väčšie a tvrdšie pohyblivé teleso, sú najbezpečnejšie slúchadlá ktoré nemáme. Potrebujeme aspoň aký-taký zvukový vnem, ktorý by nás v súčinnosti s ostatnými zmyslami a zdravým rozumom varoval. Pokiaľ nám pri posilňovaní v miestnosti stačí pevná vôľa a výdrž, môžeme si dovoliť izoláciu s použitím dobre priliehajúcich štupľov.

Ak si ale chceme dopriať trochu hudby aj pri jazde na bicykli, alebo kolieskových korčuliach, či pri behu v meste, treba zvoliť také slúchadlá, alebo ich modifikáciu, ktorá nám umožní spolu s hudbou počuť aj blížiace sa auto, alebo zvuk zvončeka. Namiesto uzatvorených slúchadiel zvolíme radšej slúchadlá s otvorenou konštrukciou, v prípade „štupľov“ namiesto hladkej násadky si vyberieme vrúbkovanú so zvukovými kanálikmi, alebo násadku o číslo menšiu, ktorá neprilieha kompletne a prepustí do sluchovodu viac vonkajšieho zvuku. Slúchadlá by ale mali mať taký systém uchytenia, ktorý im ani pri netesnosti nedovolí vypadnúť. Zo série Audio-Technica SonicSport sú to napríklad ATH Sport1, eventuálne aj ATH Sport2.


bko

KOMFORT

Pri výbere slúchadiel na určitý účel by sme mali brať do úvahy, že pohodlie pri počúvaní je šatandardný stav a nič, čo by bolo v rozpore s funkčným určením slúchadiel by nemalo stáť komfortu v ceste. Nič by nemalo tlačiť, zavadzať pri pohybe, alebo prekážať športovým pomôckam, ako sú napríklad okuliare. Pohyby pri športe sú dynamicejšie a drobné nehody hrozia častejšie než pri bežnom užívaní a tak so stabilným uchytením bez vypadávania súvisí aj správne vedenie kábla.

V celej sérii SonicSport si návrhári dali záležať na tom, aby hlavný kábel neprekážal pri pohybe. Slúchadlové mušle všetkých troch modelov sú prepojené za krkom poslucháča káblom v tvare písmena U, takže keď nie sú v ušiach, zostanú mu jednoducho vlastnou váhou visieť na krku - praktické, ak ich nechcete zamotané vyťahovať niekde z vrecka. Celá séria SonicSport má predpoklady, aby slúchadlá neprekážali pri pohybe, ani nevypadávali. Ak by sme ale mali odporučiť jeden model, v ktorom sa spája kvalita s komfortom, bol by to ten najvyšší ATH Sport3.


bko

ODOLNOSŤ

S faktorom odolnosti súvisí aj životnosť. Neohrozujte ju tým, že vystavíte slúchadlá podmienkam, pre ktoré nie sú navrhnuté. Pri športe sa stáva, že slúchadlá sa prepotia, zmoknú, alebo sa zablatia, preto je dôležité, aby sa dali umyť pod tečúcou vodou.

Séria Audio-Technica SonicSport síce nie je vhodná pre potápačov, ale garantovaná vodeodolnosť zaručuje, že slúchadlá sa dajú umyť pod tečúcou vodou a nevadí im ani dážď a dočasne ani agresívny pot. S odolnosťou súvisí aj prevencia, ale to už je vec 1. vhodného zladenia typu slúchadiel s druhom športu, 2. (a to hlavne) so zapojením vlastného rozumu a predvídavosti pri ich používaní a niekedy aj nepoužívaní. Prajeme Vám veľa príjemných chvíľ pri športe a pohybe, ktoré sa s kvalitnými športovými slúchadlami môžu stať ešte príjemnejšími. Užívajte leto v zdraví!


Kúpiť ATH-SPORT


 Hore